
Sztukateria ścienna – jak zrobić niskim kosztem
Od kilku miesięcy wertowałam strony na Pintereście szukając inspiracji na sztukaterię ścienną. Na dostępnych zdjęciach wydawało się to bardzo proste, ale wiadomo, że w USA stawiają domy nieco inaczej niż u nas. Tam wystarczy jedynie gwoździarka i akryl do pokrycia łączeń. Rozmyślałam, jak zrobić sztukaterię samemu i to niskim kosztem. Początkowo braliśmy pod uwagę mocowanie na klej montażowy i dodatkowo na kołki, jednakże to wymagałoby bardzo dużej precyzji, a wiadomo, że nie jesteśmy fachowcami. W naszym domu mamy zamontowane listwy przypodłogowe mdf na klej montażowy. Gdy w naszym domu zamieszkały mrówki, musieliśmy Je odrywać i przyznam, że trzymały się ściany doskonale! Doszliśmy do wniosku, że przymocujemy listwy jedynie na klej montażowy. Na Instagramie odezwało się również, do mnie kilka osób, które również montowały listwy w ten sposób i potwierdziły, że trzymają się idealnie.
Kolejnym krokiem było zaplanowanie i dokładne obliczenie ile Nam jest potrzeba materiału. W naszym pomieszczeniu nie naklejaliśmy sztukaterii tylko w miejscu gdzie stanie szafa. Zarówno poziome jak i pionowe listwy są tej samej szerokości, ale świetnie się prezentuje jeśli pionowa jest szersza.

Przed przystąpieniem do pracy, ściany dokładnie odkurzyliśmy i zagruntowaliśmy dwukrotnie po to, aby klej doskonale Nam się związał.
Lista potrzebnych rzeczy
Do wykonania budżetowej/taniej sztukaterii ściennej potrzebujemy:
- Listwy . Nasza sztukateria jest wykonana z listew sosnowych zakupionych w Castoramie. Mają One wymiar 5cm x 1,1 cm x 220 cm. Cena za 1 szt ok. 11 zł (link do kantówek). Teoretycznie są one bezsęczne, ale niestety okazało się, że nie należą do idealnych, kilka było wygiętych i z wgnieceniami. Jedyny atut łatwość w docinaniu pod własny wymiar. Myślę, że fajnie sprawdziłaby się Płyta MDF formatka. Ma ona gładką strukturę i w Castoramie można poprosić o dokładne docięcie pod wymiar.
- poziomica
- klej montażowy uniwersalny mocny
- akryl do zamaskowania łączeń deska-ściana
- pilarka (chyba, że macie wszystko docięte)
- szlifierka i papier ścierny do drewna
- pistolet do kleju
- szpachla do zamaskowania łączeń drewno-drewno
Przystępujemy do pracy
Na ścianie odmierzyłam odległości, a mąż dokładnie poprzycinał wszystkie listwy. Następnie wszystko potoczyło się już bardzo szybko. Klej na listwę i przyklejanie wszystkich pionowych części. Po dołożeniu do ściany delikatnie przesuwałam góra-dół po to aby klej się ładnie rozłożył. Następie otwartą dłonią dociskaliśmy do ściany i sprawdzaliśmy poziomicą czy jest prosto.

Gdy listwy zostały przyklejone gotową szpachlą z tubki pozaklejałam wszystkie łączenia, po czym przetarłam szlifierką łączenia i wszystkie listwy, aby wyrównać ich powierzchnię. Następnie jeszcze raz rozprowadziłam na łączeniach szpachlę i po wyschnięciu ponownie starłam i wyrównałam.
Kolejny krok to rozprowadzenie akryl na łączenia ze ścianą. Każde miejsce łączenia ściany z listwą skutecznie zamaskowaliśmy akrylem uzyskując jednolitą powierzchnię. Po jego rozprowadzeniu zwilżoną ściereczką przeciągaliśmy mokrą ściereczką żeby zebrać jego nadmiar.
Tak przygotowaną sztukaterię pomalowałam gruntem (listwy), a następnie po wyschnięciu pomalowaliśmy farbą Dulux Easycare Stylowe Khaki. Farba ta idealnie pokryła drewno i ścianę tworząc jednolitą , gładką powierzchnię.
Mnie osobiście bardzo się ten efekt podoba i przyznam, że przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Cała sztukateria kosztowała Nas ok 130 zł + farba do pomalowania, a wygląda jakby zrobił Ją stolarz na zlecenie. Niewielki koszt, a świetny efekt? Jak Wam się podoba?
- Kalendarz adwentowy – gotowa lista zadań do pobrania
- Idealne słuchawki do nauki zdalnej – BuddyPhones Play+
- Jedyny na rynku odkurzacz 3w1 Aqua Trio Philips
- Leśny pokoik Kuby
- Guliard wyjątkowa biżuteria na każdą okazję