niemowle
#kidlife / #momlife

Odparzenie pieluszkowe u niemowlaka- jak sobie radzić?

Jako mama dwójki “letnich” dzieci mam już niemałe doświadczenie w radzeniu sobie z odparzeniem pieluszkowym, którym chciałam się nieco z Wami podzielić. Pamiętajcie, że jeśli stan Twojego dziecka Cię niepokoi powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i z uwagi na noszenie pieluszek podatna na podrażnienia i infekcje skórne. Pod pieluszką znajduje się wilgoć, ciepło i brak bezpośredniego dostępu do powietrza czyli idealne środowisko do namnażania się grzybów i bakterii . Nie sprzyja temu również kontakt z moczem i kałem.

Co powoduje odparzenia?

Jest bardzo dużo różnych czynników wpływających na możliwość pojawienia się podrażnienia lub odparzenia. Wykrycie ich to często metoda prób i błędów, dlatego w mojej opinii lepiej jest zapobiegać niż leczyć, ale o tym później. Co powoduje odparzenia u niemowląt:

  • wysoka temperatura, przegrzanie
  • zbyt rzadkie zmiany pieluszki (czyli zbyt długi kontakt skóry z moczem/kałem)
  • pielęgnacja nieodpowiednimi kosmetykami /produktami, lub niewłaściwe ich używanie
  • rzadkie mycie i osuszanie okolic intymnych, ale też fałdek skórnych
  • alergie ( np. na kosmetyki czy art. higieniczne )
  • biegunka

Jak wygląda odparzenie?

Myślę, że każdy z Nas rozpozna odparzenie na skórze Swojego dziecka podczas zmiany pieluszki. Jest to bardzo zaczerwieniona skóra przy odbycie, albo w pachwinach, fałdkach. Często może występować obrzęk (lekka opuchlizna), oraz grudki czy krostki. Dziecko już wtedy staje się niespokojne, rozdrażnione i płaczliwe, ponieważ skóra piecze, boli i powoduje duży dyskomfort. Widząc pierwsze objawy należy natychmiast zacząć przeciwdziałać, gdyż bardzo szybko takie podrażnienie może się przeobrazić w infekcję bakteryjną lub grzybiczą, czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry.

Przy zapaleniu obszar odparzenia jest znacznie większy, skóra pokryta jest pęcherzykami z płynem surowiczym, często temperatura dziecka może być podwyższona.

Moje “domowe” sposoby jak radzić sobie z odparzeniem.

artykuły do radzenia sobie z odparzeniem
Mój koszyk z artykułami do radzenia sobie z odparzeniem (termos z ciepłą wodą, miseczka, waciki kosmetyczne, pieluszki i krem zapobiegający odparzeniom CynkoKrem® )

Pierwsze objawy odparzenia mogą być leczone w domu, niestety jeśli dojdzie już do zapalenia konieczne jest leczenie farmakologiczne i niezbędna jest wizyta u lekarza. Ja gdy tylko zauważę zaczerwienienie odstawiam chusteczki nawilżane i szykuję sobie waciki z wodą. Jeśli przewijak nie znajduje się blisko umywalki, wystarczy mieć przygotowaną ciepłą wodę w termosie. Przy każdej zmianie pieluszki skrupulatnie myję pupę i okolice. Bardzo dokładnie osuszam ręcznikiem. Później za każdym razem smaruję podrażnioną skórę CynkoKrem® . Ważne, żeby nabrać odpowiednią ilość, wystarczy tyle co ziarnko grochu i dokładnie rozsmarować na skórze tak, aby dobrze się wchłonął (nie pozostawiać białych smug).

CynkoKrem® nie posiada w składzie substancji drażniących lub uczulających. Odpowiednia kompozycja tlenku cynku, pantenolu, oleju ze słodkich migdałów, lanoliny i innych składników chroni, goi, wzmacnia i nawilża skórę, oraz ogranicza rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Produkty CynkoKrem® posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Ja bardzo Go polecam, ponieważ już nie raz mi pomógł z podrażnieniem skóry pod pieluszką, ale również w szczelinach skórnych na szyi.

CynkoKrem®

Dopóki podrażnienie u Maluszka nie zejdzie, codziennie kąpiemy dziecko w krochmalu. Jest to sposób doskonale znany przez nasze Babcie. Możesz kupić gotowy produkt lub skorzystać z mojego przepisu na domowy krochmal, potrzebujesz tylko mąkę ziemniaczaną i wodę :

  1. Przygotuj litr wody. Odlej szklankę, a resztę zagotuj.
  2. Łyżeczkę mąki ziemniaczanej wymieszaj w odlanej szklance wody.
  3. Do gotującej się wody wlej rozmieszaną mąkę ze szklanki. Mieszaj , aby nie powstały grudki.
  4. Gdy krochmal zgęstnieje, jest gotowy do użycia.

Do wanienki nalewamy wody i dodajemy ugotowany wcześniej krochmal (przestudzony oczywiście) i kąpiemy, moczymy Maluszka. Taka kąpiel powinna trwać około 5 minut i Ona ma za zadanie załagodzić podrażnienia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zawsze jestem zdania, że lepiej zapobiegać aniżeli później leczyć, ale niekiedy Nasza niewiedza w postępowaniu pielęgnacyjny, kiepska reakcja na chusteczki, czy kosmetyk sprawia, że podrażnienie się pojawia. Co robię, aby zapobiegać? Przede wszystkim odpowiednia higiena i nie mówię tylko o pupie. Moje dzieci urodziły się akurat w okresie letnim. Bardzo ważna była odpowiednia higiena i przecieranie wszystkich zakamarków: pod szyją, za uszami, pod paszkami, za kolanami. Wszystkie szczelinki kilka razy dziennie myłam wacikiem i osuszałam dokładnie ręcznikiem. Mój drugi synek miał podrażnienie od chusteczek, dlatego pierwsze 2 miesiące myliśmy się wacikiem nasączanym ciepłą wodą, a później dopasowaliśmy sobie nawilżane chusteczki. Częsta zmiana pieluszki. Pomimo, iż producenci mówią o utrzymaniu suchości do 12 h my zmienialiśmy za każdym razem jak wyczuliśmy, że już coś w niej jest. Nie chcieliśmy, aby delikatna skóra miała wilgotno.

Po każdej zmianie pieluszki dawałam odrobinę lekkiego kremu CynkoKrem® GO , który nadaje się właśnie do codziennej pielęgnacji i chroni skórę przed podrażnieniami. Jest w małej i poręcznej tubce więc woziłam Go zawsze w torebce. Przydał się nawet dla mojego starszego synka, który zaczął chodzić do Przedszkola i uczy się samodzielności przy toalecie. Czasami na wieczór zauważałam zaczerwienienie i aplikowałam troszkę kremu. Czy wiecie, że CynkoKrem®  ze względu na zawartość leczniczego cynku, często  stosowany jest na lekkie zmiany trądzikowe.  Przetestowałam i podkradam Go również Ja, gdy na  mojej twarzy pojawią się nieproszeni “goście”.  Pamiętajcie jednak, że nie należy go używać na całą  twarz, ewentualnie można go stosować punktowo, w  przypadku, kiedy szybko chcemy pozbyć się  nieestetycznej niespodzianki.

Mam nadzieję, że moje doświadczenia przydadzą się Wam w pielęgnowaniu i zapobieganiu podrażnieniom. Bardzo Wam polecam sprawdzone i użytkowane przez Nas kosmetyki CynkoKrem® , zapewniam, że pomogą Wam nie raz! Jest to obowiązkowy kosmetyk w wyprawce dla Maluszka.

wpis powstał we współpracy z firmą AMARA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.