wyprawka maluszka
#momlife

Wyprawka dla mamy i dziecka do szpitala

W pierwszej ciąży bardzo szybko przyszykowałam torbę do szpitala. Teraz nie jest to dla mnie takie proste, a sytuacja covidowa sprawia, że nawet nie wiem jakie ilości zapakować. Za pierwszym razem miałam tylko kilka rzeczy w torbie, a reszta znajdowała się w aucie, gdy mąż przychodził na odwiedziny zawsze coś donosił. Musicie dowiedzieć się, czy w Waszym szpitalu można podać paczki. W moim można, a przesyłka nie musi przechodzić kwarantanny jest praktycznie od razu donoszona do pacjentki.

Za pierwszym razem miałam naszykowane 2 mniejsze torby, jedna moja, a druga dziecka. Teraz na pewno najwygodniej zapakować się w walizkę z kółkami. Moja ma wymiar: 60x40x20 cm. Poniżej lista rzeczy dla mamy i malucha, którą możecie pobrać na końcu wpisu.

Lista rzeczy do szpitala dla mamy

  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości
  • karta ciąży
  • oryginał ostatnich badań oraz grupa krwi
  • szlafrok, sweter lub dłuższa bluza
  • koszula do karmienia x 2-3 szt
  • biustonosz do karmienia 2-3 szt
  • jednorazowe wkładki laktacyjne
  • majtki jednorazowe / lub luźne bawełniane 5 szt
  • klapki pod prysznic
  • przybory toaletowe, w tym delikatne mydło lub płyn do higieny intymnej
  • ręcznik papierowy
  • maszynka do golenia
  • ręcznik
  • 2 paczki podkładów poporodowych (Canpol, Bella)
  • 5 podkładów higienicznych 90×60
  • kubek/butelka filtrująca

Lista rzeczy do szpitala dla dziecka

  • Octanisept (przyda się również dla mamy) lub spirytus (zwykły), patyczki higieniczne, waciki i sól fizjologiczna (5 ampułek wystarczy)
  • żel do mycia oraz balsam
  • 4 komplety ciuszków (u mnie body kopertowe z długim rękawem + pajac)
  • czapeczka + niedrapki
  • pieluszki jednorazowe (mała paczka ok 20 szt)
  • Chusteczki jednorazowe
  • 5 pieluszek tetrowych
  • kocyk i becik
  • okrycie kąpielowe
  • ubranko na wyjście + nosidełko (zazwyczaj wymagane w szpitalach)
  • smoczek

Moje wybory

Badania i dokumenty trzymam w specjalnej teczce na samym wierzchu. Z jednej strony pakuję siebie, a z drugiej dziecko (tak aby położnym w razie czego wygodniej było się odnaleźć). Z uwagi, że nie lubię szlafroków zabieram ze sobą dłuższy kardigan. Koszule do karmienia wybrałam marki Coala na zakładkę, bo tak będzie mi wygodniej i szybciej. Biustonosze bawełniane. Warto zabrać ze sobą wkładki laktacyjne, gdyż zazwyczaj gdy karmisz jedną piersią z drugiej przez chwilę sączy się mleczko (nie brałam całej paczki tylko kilka). Jeśli nie chcesz niespodzianek w postaci zalanej koszuli pamiętaj o tym ;).

Koszule zapakowałam w woreczki strunowe, tak aby było higienicznie.
Później wykorzystam Je na “brudki”

W moim szpitalu nie pozwalali nosić majtek, podkład nosiłyśmy między nogami i tuptałyśmy jak pingwiny po korytarzu. Mnie osobiście nie spasowały majtki jednorazowe choć takie są zalecane, miałam wrażenie, że jest w nich gorąco dlatego po obchodzie zakładałam luźniejsze bawełniane. Podkłady poporodowe lub duże podpaski polecam Wam z Canpola lub Bella. Są one zwykłe bawełniane, bez warstwy kleju, która zatrzymuje przepływ powietrza.

Ciuszki zarówno dla siebie jak i dla dziecka mam pakowane kompletami w woreczkach strunowych. Wygodniej i szybciej się odnaleźć. Dla dziecka mam kopertowe body + pajac x 4 komplety. Dodatkowo zabieram ubranko na wyjście, czapeczkę po kąpieli, skarpetki oraz niedrapki. Spakowałam również 3 duże pieluszki muślinowe + 3 małe chusteczki muślinowe. Wrzuciłam do torby smoczek, być może uda mi się przekonać Maluszka.

Profilaktycznie spakowałam rożek oraz kocyk. Poprzednio rożek stanowił dla mnie podkład dla dziecka, gdy chciałam położyć Go na łóżku koło mnie.

kocyk i becik

Pielęgnacyjne produkty

canpol dADA

Podkład na łóżko to ważna sprawa. Mnie po pierwszym porodzie zmieniono pościel dopiero chyba w 2 dobie, dlatego dzięki nim czułam się “higienicznie”. Podpatrzyłam u innych, że miały przyklejane, fajna opcja, bo nic się nie roluje i nie przesuwa. Ja takowych nie znalazłam, więc zabieram podkłady w rozmiarze 90×60 marki Canpol. W związku z sytuacją covidową i zakazem odwiedzin polecam zabrać butelkę/kubek filtrujący. Podczas porodu oraz przy karmieniu bardzo chce się pić i taka opcja jest praktyczna i wygodna.

BUTELKA I KOSMETYCZKA
Butelka filtrująca. Kosmetyki podróżne i akcesoria również w wersji podróżnej

W jednych szpitalach polecają Octanisept, a w innych zwykły spirytus do osuszania i czyszczenia kikuta pępowinowego. U mnie położne i pielęgniarki zalecały spirytus, ale Ja miałam również Octanisept, którym psikałam dodatkowo swoje nacięcia, gdyż wspomaga On gojenie.

W moim szpitalu położne kąpały na życzenie dzieci, dlatego warto ze sobą zabrać żel do mycia oraz balsam, Ja spakowałam próbki produktów lub wersje podróżne, tak aby zaoszczędzić miejsca. Dodatkowo dla dziecka mam również kilka wacików, patyczków, gazików, ampułki z solą fizjologiczną oraz krem na pupę.

Aktualizacja – po porodzie

11 kwietnia urodziłam zdrowego chłopczyka i chciałam dodać Wam kilka informacji, co jest dodatkowo potrzebne w szpitalu, a Ja tego akurat nie miałam. Z uwagi na Covid w żadnej łazience nie było papieru toaletowego. Polecam wziąć 2 rolki ze sobą.
Przekąski, gdy rodziłam 4 lata temu dieta matki karmiącej wyglądała dużo lepiej. Nie wiem czy jest to kwestia aktualnego czasu pandemii, czy po prostu Cateringu, ale tym razem było mało smacznie i ubogo. Musiałam sobie rozkładać porcje i zostawiać sobie coś na wieczór. Polecam zabrać ze sobą jakieś bułeczki maślane, wafle ryżowe itp. coś co pozwoli Wam przetrwać bez burczenia w brzuszku.
Sztućce, kubek i nóż. Niestety tego również nie było w moim szpitalu (na szczęście zabrałam ze sobą w ostatniej chwili).
Laktator. Uważam, że jeśli macie miejsce w torbie to warto Go wziąć ze sobą. Pobudzałam laktatorem piersi, aby pojawił się w nich pokarm, a później z uwagi iż musiałam zostać w szpitalu dłuzej, pomagał mi w nawale.

Sklep E-Kokardka

Stacjonarnie sklep E-kokardka znajduje się w Częstochowie przy ul. 1 Maja 21 . Znajdziecie w nim absolutnie wszystko co potrzebne dla dziecka, a Panie ekspedientki są doskonale zorientowane, mają doświadczenie i chętnie służą pomocą. Z przyjemnością doradzą Wam co jest lepsze, praktyczniejsze i przede wszystkim niezbędne. Sam sklep jest doskonale wyposażony i znajdziemy w nim artykuły do pokoju, kąpielowe, pielęgnacyjne, wszelkiego rodzaju butelki, smoczki, osłonki na sutki, laktatory, wózki, nosidełka… dosłownie wszystko co przyjdzie nam do głowy. Panie prowadzą sprzedaż online zarówno na Facebooku lub na sklepie internetowym. Można do nich dzwonić po porady i dysponują One listą wyprawkową, z której korzystałam przy kompletowaniu swojej. Lista ta została stworzona wraz z położnymi z Częstochowskich szpitali jest więc rzetelna i sprawdzona.

Comments

04/05/2021 at 11:59 am

bardzo fajne zestawienie



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.