before after ikeahack malm
#momlife

#ikeahack czyli metamorfoza komody Malm

W wakacje udało nam się zrobić remont sypialni. Z uwagi, iż meble są stosunkowo nowe i bardzo Je lubię postanowiłam Je jedynie lekko zmodyfikować tak, aby pasowały do nowego wnętrza. Mamy ustawione 2 dwie komody z serii Malm dąb bejcowany na biało obok siebie i niestety bardzo różniły się kolorystycznie mimo, że kupiliśmy z jednakowej partii. Być może na ich wygląd miał wpływ fakt, iż na jedną świeciło słońce. Podjęłam decyzję, że pomaluję Je na biało i ozdobię panelami z firmy Ażurove.

Malowanie – lista zakupów

Zainspirowana blogiem odinspiracjidorealizacji zakupiłam z polecenia farbę, która nie wymaga podkładu i jest matowa.

Co jest nam potrzebne:

 • farba Śnieżka Supermal a500 biały mat (0,8 l starczyło na 2 komody + 2 stoliki nocne Malm)
 • papier ścierny o gradacji 100/120
 • szlifierka (znacznie ułatwi i przyspieszy prace)
 • wałek gąbkowy u mnie sprawdził się taki meszkiem (nie ślizgał się na powierzchni i docierał w rowki)
 • kuweta na farbę

Prace przygotowawcze

Na początku porządnie wyczyściłam meble pozwoliłam im wyschnąć i odtłuściłam (miałam akurat dużo Cleanera do paznokci, ale najlepiej użyć benzyny ekstrakcyjnej). Następnie powyciągałam szuflady (nie odkręcałam frontów, gdyż zdecydowałam, że pomaluję elementy widoczne).

Szlifowanie

Z uwagi, iż jestem wygodna i chciałam szybko przejść do fazy malowania użyłam szlifierki. Wszystkie powierzchnie należy delikatnie zmatowić, tak, aby nie uszkodzić warstwy okleiny. Po szlifowaniu należy ponownie oczyścić meble z pyłu, tak aby meble były czyste.

szlifowanie

Malowanie

Tej fazy nie mogłam się doczekać. Malm dąb bejcowany na biało ma powierzchnię chropowatą, wiedziałam, ze nie będzie gładko i satynowo. Do malowania użyłam farby, która nie wymaga podkładu i jest to Śnieżka Supermal a500 biały mat. Początkowo malowałam wałeczkiem z gąbką, który mi się ułamał i wtedy znalazłam podobny z małymi włoskami. Zdecydowanie lepiej mi się sprawdził na chropowatej powierzchni docierając do wszystkich “rowków”. Po wyschnięciu zmatowiłam, usunęłam pył i ponownie pomalowałam. Po 3 warstwach uzyskałam efekt o jaki mi chodziło.

Jak dodałam charakteru

Początkowo planowałam komody tylko pomalować i dołożyć uchwyty lub gałki, jednakże zainspirowana metamorfozą Odinspiracjidorealizacji zakupiłam panele ozdobne od Ażurowe.

Mój model to: https://azurove.pl/pl/p/Panel-dekoracyjny-WZ.27-do-komody-IKEA-MALM-z-4-szufladami/118

Panele są wykonane z tworzywa i już obklejone taśmą do mocowania. Do przyklejenia poprosiłam o pomoc męża, gdyż chciałam, aby były równo zamocowane. Montaż jest bardzo prosty i szybki.

Czy efekt mnie zadowala?

Jestem zachwycona moją metamorfozą, komody pasują idealnie do wnętrza, a panele dodały im charakteru. Teraz po zmianie sypialni najchętniej wszystko chciałabym odnowić lub zmienić. Jeśli macie odrobinę odwagi i chęci zachęcam. Nigdy nie spodziewałam się, że jestem zdolna do metamorfozy mebli, a jednak! Polecam

SYPIALNIA IKEA

Comments

14/01/2021 at 7:56 pm

Jestem pod ogromnym wrażeniem! Ta przemiana wyszła przepięknie. Podoba mi się 🙂Tania
07/11/2021 at 8:32 am

Czy po wyszlifowaniu konkretnie blatu komody ukazuje się jakaś struktura drewna , czy jednolity jasny kolor? Myślę , żeby blat ewentualnie pokryć bejcą i zostawić naturalny  Ania
  07/11/2021 at 10:05 am

  Malm jest wykonany z okleiny. Okleina dąb bielony ma strukturę tzn. rowki jakby drewno (czarna i biała są gładkie). Nie wolno zeszlifować zbyt bardzo bo uszkodzimy okleinę i niestety nie ma drewna więc bejca się nie sprawdzi.Tania
07/11/2021 at 1:18 pm

Dziękuję za poradę , pozostaje więc tylko okleina drewnopodobna na blaty .Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.