jedzenie
#momlife

Żelazo w diecie dziecka i jego niedobory

Żelazo jest jednym ze składników, którego niestety najczęściej brakuje w diecie dziecka. Postanowiłam o tym napisać, ponieważ nieco przed ukończeniem pierwszego roku życia mojego synka musieliśmy ten składnik uzupełniać w postaci suplementu, ale po kolei.

Żelazo dlaczego jest tak ważne?

Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego bierze udział w walce z bakteriami i wirusami , jest niezbędny w produkcji czerwonych krwinek i w przemianie materii uczestniczy w metabolizmie cholesterolu . Stanowi bardzo ważny składnik w prawidłowym rozwoju dziecka, jego niedobór może prowadzić do niedokrwistości (anemii) oraz nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego i mózgu.

Ważne jest, aby przyszła mama dbała podczas ciąży o zdrowe i zbilansowane odżywianie. Niemowlęta rodzą się już z zapasem żelaza od matki, które utrzymuje się do około 4-6 miesiąca życia. Po tym czasie należy włączyć do diety produkty, które są bogate w ten składnik.

kobieta w ciąży
Designed by senivpetro / Freepik

W jakich produktach znajdziemy żelazo?

W produktach spożywczych znajdziemy dwa rodzaje żelaza:
hemowe (pochodzenia zwierzęcego przyswajane w 20%)
niehemowe (pochodzące z roślin przyswajane w 5% ).

Najwięcej żelaza znajdziemy w podrobach (dzieci dopiero po 3 r.ż mogą je spożywać), mięsie, przetworach mięsnych, produktach mięsnych z krwią (kaszanka), rybach.

Żelazo niehemowe dostarczają : jajka, pełne ziarna zbóż (kasze, ryż brązowy, makarony pełnoziarniste, razowe pieczywo, płatki zbożowe), nasiona roślin strączkowych (fasola, soczewica, ciecierzyca), kakao, orzechy, pestki, nasiona, zielone warzywa (natka pietruszki, brokuł, szpinak), buraki, brukselka oraz suszone owoce.

Wchłanianie żelaza niehemowego można znacznie poprawić łącząc produkty zawierające witaminę C. Warto więc do posiłków dodawać: cytrusy, soki z cytrusów, paprykę, natkę pietruszki, chrzan, kapustę kiszoną, kapustę świeżą, jarmuż, kiwi, owoce jagodowe.

Skuteczne i bezpieczne uzupełnienie żelaza

Wszystko wydaje się takie proste, wystarczy tylko jeść określone produkty, które zadbają o właściwy poziom żelaza, prawda?
Niestety mój synek jest bardzo wybredny i bardzo ciężko mi przemycić mięso i zielone warzywa. Nie pomagają historie wymyślane na temat posiłków, czy też ciekawe nazwy (piracki medalion, zupa dinozaurowa , kotlet Batmana itp.) Tymek w pewnym okresie zaczął często przechodzić lekkie infekcje, a nasza Pani Doktor zaniepokoił jasny, wręcz przezroczysty odcień skóry. Zleciła nam badania, które potwierdziły niedobór żelaza. Musieliśmy uzupełnić składnik za pomocą preparatu z żelazem i chciałam Wam polecić Innoferod firmy Smart Pharma.

innofer

Innofer to jedyny produkt na rynku z żelazem elementarnym – jest to żelazo w stanie wolnym (nie jest związane chemicznie w żadną sól), a do przekształcenia w formę wchłanianą przez nasz organizm wystarczy kwas solny obecny w naszym żołądku. Zawartość żelaza w tego typu produkcie jest na bardzo wysokim poziomie – aż 98%! Jest to o wiele więcej niż w preparatach z żelazem w postaci soli, w których zawartość żelaza wynosi średnio 30-35%. Dzięki temu, stosując preparat Innofer możliwe jest podanie niższej dawki, aby uzyskać pożądany efekt terapeutyczny.

innofer i dziecko

Nie zawiera białek mleka krowiego, laktozy i glutenu, dlatego też może być z powodzeniem stosowany u osób, które tych składników nie tolerują. Nie ma metalicznego smaku i nie barwi zębów.

Innofer pozwala precyzyjnie i bardzo łatwo odmierzyć i podać dawkę odpowiednią do indywidualnego poziomu niedoboru żelaza, dzięki dołączonemu do opakowania dozownikowi. Produkt przeznaczony jest dla noworodków, niemowląt, dzieci i dorosłych, w tym dla kobiet w ciąży.

Pamiętaj, że przyjmowanie produktu z żelazem powinno zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.